0

چگونه رنگ فرش را انتخاب کنیم؟

چگونه رنگ فرش را انتخاب کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید فرش‌ها یکی از اجزای اصلی منزل برای ایرانی‌ها است که تأثیر چشمگیری در دکوراسیون و چیدمان دارد. ازآنجایی‌که فرش‌ها به‌عنوان عناصری گران در منزل شناخته می‌شوند، نمی‌توان آنها را به‌راحتی تعویض نمود؛ بنابراین در هنگام انتخاب مدل، رنگ، نقش، نگار و … دقت نمایید. این مطلب در راستای چگونه رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ نوشته شده است.
در ادامه به بررسی نکاتی مهم در انتخاب رنگ فرش پرداخته می‌شود که می‌توانید از آن در انتخاب و خرید استفاده نمایید.

بهترین رنگ فرش چیست؟

ازآنجایی‌که فرش انتخابی و خریداری شده شما مدت‌زمان طولانی در چیدمان ماندگار است باید رنگی را در نظر بگیرید که پس از مدتی شما را خسته و آزرده‌خاطر نسازد. یا به عبارتی رنگ انتخابی نباید خیلی زود تکراری شود.

اما به یاد داشته باشید خانواده‌های پر رفت آمد یا خانواده‌ای که بچه کوچک دارند باید اولویت رنگ انتخابی فرش را رنگ‌های تیره قرار دهند، زیرا فرش‌های با رنگ روشن خیلی زود کثیف می‌شوند و به‌اجبار باید سالی چند بار آنها را شست و شو داد. در هنگام انتخاب رنگ فرش برای پذیرایی به یاد داشته باشید که فرش‌های را انتخاب نمایید که رنگ‌های زیادی در آن به‌کاررفته است. زیرا این‌گونه فرش‌ها اغلب قابل‌استفاده در انواع دکوراسیون‌های داخلی هستند. به عبارتی رنگ‌های به‌کاررفته در فرش به شما امکان اجرای هر چیدمانی را می‌دهد.

فرش تک رنگ یا طرح دار

هنگامی که صحبت از انتخاب و خرید فرش به میان می‌آید، گزینه‌های متعددی در پیش چشم جان می‌گیرند. برای اینکه در میان این‌همه انتخاب و گزینه گم نشوید، ابتدا باید مشخص نمایید فرش موردنظر شما تک‌رنگ یا طرح‌دار باشد. اگر بیش از چند رنگ در دکوراسیون مانند: کوسن، مبل، پرده، اکسسوری و … شما استفاده شده باشد، برای کاهش شلوغی و هرج‌ومرج، انتخاب فرش‌های تک‌رنگ در اولویت قرار گرفته و بسیار جذاب هستند.
شما می‌توانید متناسب با تناژ رنگ‌های استفاده شده در دکوراسیون از فرش‌های تک‌رنگ خنثی یا رنگ‎های جیغ و پر نقش‌ونگار استفاده نمایید. اما اگر طرح کوسن، پرده، مبل و … تک‌رنگ باشد می‌توانید فرش‌های طرح‌دار انتخاب نمایید و به یاد داشته باشید که غالب‌ترین یا فرعی‌ترین رنگ روکش مبلمان شما است.

تاثیرات رنگ در انتخاب فرش

رنگ‌ها می‌توانند اتاق را رسمی، گرم، سرد، پرانرژی یا حتی خالی از انرژی جلوه دهند؛ بنابراین دانستن اهمیت رنگ‌ها در انتخاب فرش اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد. اگر می‌خواهید یک فضای دوستانه ایجاد کنید، می‌توانید از رنگ‌های گرم و غنی مانند: شکلاتی، بنفش، شرابی، سبز تیره و … استفاده نمایید. شما می‌توانید برای بزرگ‌تر نشان‌دادن فضای خود از رنگ‌های روشن نیز بهره ببرید.

رنگ‌های گرم و پرانرژی با ترکیب رنگ‌های پاستیلی می‌توانند نشاط و انرژی به محیط ببخشند. ترکیب این دو طیف رنگی می‌تواند تضاد چشمگیری را در محیط اجرا کند. به‌خاطر داشته باشید که رنگ‌های پاستیلی در محل‌های که مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توانند محیطی آرامش‌بخش را ایجاد کنند.

در محیط‌های کار می‌توانید از فرش‌های که پر از نقش‌ونگار هستند استفاده نمایید تا جلوه رسمی و جدی ایجاد نمایید. رنگ‌های متناسب این محیط‌ها یشمی، یاقوتی، قرمز و … است. برای فضاهای اتاق‌خواب هم می‌توانید از رنگ‌های آرامش بخشی چون: آبی، فیروزه‌ای، سبز و یا سرخابی استفاده نمایید.

رنگ کف‌پوش ها

رنگ کف‌پوش‌ها به اندازه رنگ انتخابی فرش حائز اهمیت بوده و مهم است. اگر قصد انتخاب فرش طرح‌دار و یا تک‌رنگ را دارید به یاد داشته باشید که حتماً با رنگ کف‌پوش شما در تضاد باشد. برای مثال چنانچه طرح کف‌پوش شما زیگزاگ یا حتی گورخری باشد می‌توانید از رنگ‌های تیره چون قهوه‌ای استفاده نمایید.

ابعاد محیط، نقشی پر رنگ در انتخاب رنگ فرش دارد!

درگذشته ابعاد و متراژ منزل‌ها بالا بوده و افراد سعی داشتند تا با فرش یا موکت این ابعاد و سطوح را پوشش دهند. اما امروزه متراژ منازل کوچک‌تر از قبل شده است. اما باید بدانید که در این میان سلیقه افراد هم دستخوش تغییراتی شده است که دیگر دوست ندارند مانند گذشته تمام محیط‌های منازل خود را با فرش یا ازاین‌قبیل موارد پوشش دهند. به همین دلیل امروزه در اکثر خانه‌ها که کف آنها پالاز، کاشی یا … است از قالیچه استفاده می‌کنند.

اکنون که به دلایل مختلف مجبور هستیم در خانه‌های کوچک زندگی نماییم، باید بتوانیم با انتخاب صحیح اکسسوری‌ها و دیزاین مناسب فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهیم. انتخاب پرده مناسب، تابلو، کاغذ دیواری، کف‌پوش یا سرامیک، فرش و … می‌تواند حس فضای کسالت‌آور و خسته‌کننده خانه‌های کوچک را رفع نماید. اما این پرسش که چگونه رنگ فرش را انتخاب نماییم دائم با ما همراه است؟
به یاد داشته باشید که رنگ فرش خود را روشن انتخاب نمایید تا هیچ محدودیتی بر سر انتخاب، چیدمان و دکوراسیون وجود نداشته باشد. یا اگر به دنبال رنگ‌های تند و جیغ برای فرش هستید، دیوارهای خود را به رنگ روشن درآورید.

نکات طلائی در هنگام انتخاب رنگ فرش

همان‌طور که در بالا اشاره شد، از مهم‌ترین عناصر دکوراسیون داخلی هر منزلی فرش‌ها، مبلمان و رنگ دیواره‌های آنها است. اگر چنانچه یکی از این موارد به‌خوبی انتخاب نشوند در جذابیت دکوراسیون اختلال ایجاد می‌شود. درگذشته تعداد انتخاب نقش و رنگ فرش‌ها محدود به چند طرح دستباف بوده که متناسب با روحیات هر استان و شهری طراحی می‌شدند. اما امروزه تنوع طرح از یک سو و از سوی دیگر تنوع رنگ فرش‌ها به ما فهمانده که طرح و رنگ دیگر به یک شهر و استان محدود نیست. در نهایت این تنوع موجب می‌شود تا خریداران انتخابی اشتباه نموده و منجر به هدررفتن سرمایه شوند.

سخن پایانی

انتخاب بهترین رنگ فرش به عوامل متعددی مانند: رنگ دکوراسیون، رنگ مبلمان و … بستگی دارد. در طول سالیان فرش‌ها با رنگ و طرح‌های مختلفی تولید و عرضه شده‌اند که در این میان رنگ‌های سورمه‌ای، کرمی و قرمز لاکی از رنگ‌های دیگر طرف‌دار بیشتری نیز داشته است. با درنظرگرفتن مواردی که در بالا اشاره شد می‌توانیم پاسخ چگونه رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ را بدهیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

loading