0

چطور عمر فرش ماشینی را افزایش دهیم؟

چطور عمر فرش ماشینی را افزایش دهیم؟

فرش در خانه ایرانی‌ها به‌عنوان یکی از وسایل ضروری به‌حساب می‌آید. فرش‌ها چه دستی و چه ماشینی سال‌های زیادی را مهمان‌خانه شما خواهند بود. به همین دلیل دانستن راهکارهای برای افزایش طول عمر فرش در انتخاب و خرید آن اهمیت زیادی دارد. عوامل زیادی بر روی طول عمر فرش ماشینی اثرگذار است که در ادامه مطلب با عنوان چطور عمر فرش ماشینی را افزایش دهیم؟ بیان شده است.

چه عواملی بر روی طول عمر فرش ماشینی تأثیرگذار است؟

یکی از دغدغه‌های اصلی هر خانواده ایرانی، انتخاب طرح، رنگ و طول عمر فرش ماشینی است. ویژگی‌های معرفی شده فرش از مهم‌ترین معیارهای انتخاب و تخمین عمر مفید برای فرش ماشینی است. پس از شناخت عوامل اثرگذار بر طول عمر فرش ماشینی می‌توانید به‌راحتی طرحی را انتخاب و خریداری نماید.

راهکارهای برای افزایش طول عمر فرش ماشینی

فرش‌ها مانند هر شیء دیگری باارزش هستند و با رعایت چند نکته می‌توانید طول عمر فرش ماشینی خود را افزایش دهید.

  • از تابش مستقیم نور آفتاب به فرش جلوگیری نماید.
  • برای جابه‌جایی فرش آن را رول نموده و از تا کردن فرش خودداری نماید.
  • فرش را در نزدیکی منبع‌های حرارتی و آتش‌زا قرار ندهید.
  • فرش را در مکان‌های که رطوبت دارند پهن نکنید، زیرا رطوبت باعث فرسودگی می‌شود.
  • هفته‌ای یکبار فرش را با جاروبرقی کاملاً تمیز نماید.
  • از قراردادن مداوم وسایل سنگین مانند مبل و کمد پرهیز نماید، زیرا منجر به فشردگی الیاف در یک نقطه شده و سخت به حالت اولیه باز می‌گردد.
  • فرش در زیر درها را به‌گونه‌ای قرار دهید که به طور مداوم در اثر سایش قرار نگیرد.
  • از شستشوی فرش در خانه حذر کنید، زیرا شستشوی غیراصولی آسیبی غیرقابل‌جبران به فرش وارد می‌کند.
  • اگر چنانچه فرش بر روی سرامیک و کاشی پهن کرده‌اید و این امر منجر به حرکت فرش یا قالیچه می‌شود، بهتر است تا از ترمز فرش یا آستر اسفنج برای ثابت نگه‌داشتن بهره ببرید.
  • از صرف غذا و خوراکی تاحدامکان در محیط‌های که دارای فرش‌های رنگ روشن هستند اجتناب نماید.

جنس الیاف فرش ماشینی

همان‌طور که می‌دانید کیفیت و مرغوبیت جنس مواد به‌کاررفته در تولید هر محصولی ماندگاری آن را تضمین می‌کند. در صنعت فرش و قالی هم به همین صورت است، جنس نخ و الیاف به‌کاررفته در تولیدات فرش، میزان طول عمر و ماندگاری آن را مشخص خواهد کرد. به طور مثال در تولید فرش ماشینی از پلی‌پروپیلن که یک الیاف مصنوعی است استفاده می‌شود. البته که این الیاف مصنوعی ماندگاری بالا، مقاومت زیاد و رطوبت زیادی را به خود جذب می‌کند.

شانه و تراکم فرش ماشینی

ازآنجایی‌که فرش ماشینی در شانه و تراکم متفاوت تولید می‌شود باید بدانید، هرچقدر میزان تراکم و شانه فرش ماشینی بالاتر باشد، علاوه بر زیبایی، ماندگاری و مقاومت فرش هم بالاتر می‌رود. فرش‌های 1200 شانه جزء رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع فرش‌های مصرفی هستند.

آهار فرش ماشینی

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در طول فرش ماشینی روش آهارزنی است. حتی اگر از بهترین و مقاوم‌ترین الیاف دنیا هم برای تولید فرش استفاده شده باشد، ممکن است در طول زمان با فرسایش الیاف پوسیده یا از بین برود. آهارزنی در واقع دوام طول عمر فرش را ضمانت می‌نماید؛ بنابراین در هنگام خرید فرش ماشینی حتماً توجه داشته باشید که بر روی فرش ماشینی شما آهارزنی انجام شده باشد.

با کفش وارد نشوید!

اگر می‌خواهید طول عمر فرش خود را افزایش دهید می‌توانید قانون با کفش وارد نشوید را تصویب نماید. هنگامی که با کفش‌های بیرونی وارد منزل می‌شوید ممکن است علاوه بر آلودگی، میکروب و … شاهد لکه‌های سمج و سرسختی شوید که با هیچ ماده شوینده‌ای نتوان آن را جدا ساخت. 

ازبین‌بردن به‌موقع لکه‌های فرش

برای همه ما پیش‌آمده است که روی فرش نوشیدنی، رنگ یا غذاهای مختلفی ریخته شود. پاک نکردن لکه‌ها می‌تواند به تاروپود فرش آسیب برساند و طول عمر فرش را کاهش دهد. یکی از راهکارهای مرسوم ازبین‌بردن لکه‌ها مواد شوینده مخصوص است. اگر چنانچه اطلاعات کافی در زمینه انواع مواد شوینده نداشتید، بهتر است تا با یک قالیشویی تماس حاصل کرده و پرس‌وجو نماید.

دورنگه داشتن فرش از حشرات موذی

گاهی افراد فرش‌های اضافی را به شکل لوله در محیط‌های دیگر نگهداری می‌کنند. در چنین شرایطی امکان دارد حشرات موذی و آسیب‌زا به فرش شما حمله کنند و باعث پوسیدگی شوند. اما به یاد داشته باشید همواره در هنگام خرید، فرشی را انتخاب نماید که حدود 45 سانتی‌متر از دیوار فاصله دارد.

سخن پایانی

موضوع افزایش طول عمر فرش برای افراد بسیاری مهم است، زیرا فرش‌ها جزء لوازم لوکس و تجملاتی منازل به‌حساب می‌آیند و به مراقبت شدیدی نیاز دارند. با رعایت نکات طلائی که در بالا گفته شد می‌توانید به‌راحتی طول عمر فرش ماشینی خود را افزایش دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

loading