0

گران‌ترین فرش‌های جهان

گران‌ترین فرش‌های جهان

فرش کالای لوکس و با ارزش محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر کشور ایران، یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرش در جهان شناخته شده است. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که اولین فرش در آسیای شرقی تولید شده است. قدیمی‌ترین فرش در حال حاضر مربوط به 500 سال قبل از میلاد بوده که ازگذشته تا به امروز دریافت اطلاعات مفید در باب گران‌ترین فرش‌های جهان از سری موضوعات جذاب برای افراد علاقه‌مند نیز بوده است.

در این مطلب سعی داریم تا به گران‌ترین فرش‌های جهان بپردازیم. اگر می‌خواهید اطلاعاتی کسب نماید، با ما همراه باشید.

گران‌ترین فرش دستباف ایران

در میان‌فرش‌های که لقب گران‌ترین را یدک می‌کشند، اغلب نامی از فرش ایرانی به میان است. در واقع فرش‌های گران دنیا بی‌دلیل گران نیستند و از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار هستند. از سوی دیگر می‌توان به ارزش بالای نماد فرهنگی، دوره تاریخی و … اشاره نمود که سبب می‌شوند تا فرش‌ها تبدیل به گران‌ترین فرش‌های جهان شوند.

به طور مثال قالیچه اصفهان در میان 10 مورد از گران‌ترین فرش‌های جهان قرار دارد. قالیچه اصفهان با طول 5/4 و عرض 5/2 متعلق به قرن 17 میلادی است. طرح، نقش و ترکیب رنگ به‌کاررفته در قالیچه به طرزعجیب و پیچیده‌ای بوده که همین موضوع سبب شده تا طرح قالیچه بسیار چشم‌نواز باشد.

بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است؟

یکی از اصیل‌ترین فرش‌های موجود در دنیا، فرش‌های دستباف هستند. فرش‌های دستباف هنر اصیل هر منطقه‌ای هستند که بافندگان مخصوص به خود را دارند. فرش‌های دستباف به دلیل ارزش مادی بالایی که دارند، افراد کمتری از آنها استفاده می‌کنند. کشورهای مختلفی در تولید فرش فعالیت دارند. بسیاری از بهترین فرش‌های دنیا با نام کشور ایران ثبت شده‌اند. فرش‌های ایرانی از نقاط مختلف دنیا علاقه‌مند و مشتری دارند.

چند مورد از گران‌ترین فرش‌های جهان

در ادامه به چند مورد از گران‌ترین فرش‌های جهان که تابه‌حال کشف شده‌اند، می‌پردازیم:

1. قالیچه کوچک یوشاک مدالیون

این قالیچه متعلق به قرن 16 میلادی است و جزء گران‌ترین قالیچه‌های جهان به شما می‌رود. این قالیچه متعلق به آناتولی ترکیه بوده و دارای رنگ‌های تیره و پررنگی است که هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. اندازه این قالیچه به نسبت دیگر هنرهای اصیل دستباف کوچک‌تر بوده. اما باز هم در میان گران‌ترین فرش‌های جهان قرار می‌گیرد با تمام این تفاسیر قالیچه یوشاک مدالیون به نسبت باقی فرش‌های گران جهان سالم‌تر مانده است.

2. قالیچه زیگلر محل 1

در میان گران‌قیمت‌ترین فرش‌های جهان قالیچه زیگلر محل 1 به‌حساب فرش‌های می‌رود که صدمات جدی به آن وارد است. فروش این فرش یک شوک عظیم بود؛ زیرا این فرش 6 برابر قیمت پایه فروخته شد و قیمتی معادلی 170 هزار دلار بوده است. قالیچه زیگلر طول و عرض زیادی دارد و به نسبت دیگر قالیچه‌ها بزرگ‌تر است. قالیچه زیگلر از مقاومت بالایی نیز برخوردار است و به همین دلیل می‌توان قسمت‌های آسیب‌دیده را تعمیر نمود. طرح و نقش این قالیچه در مقایسه با دیگر قالی‌ها کمی درشت‌تر است. تاریخ دقیقی از زمان بافت و تولید این قالیچه وجود ندارد ولی طبق بیانات، تولید آن مربوط به منطقه مرکزی ایران است.

3. قالی تبریز

قالی تبریز جزء گران‌قیمت‌ترین قالی‌های جهان به شمار می‌رود که دلیل این ارزش بالا پیداشدن قالیچه‌های قدیمی است. فرش‌های تبریز در طرح و رنگ‌های مختلفی وجود دارند که مدالیون جزء مشهورترین آنها است. این فرش قیمتی معادل 180 هزار دلار داشته که در همین قیمت هم به فروش رسید. طرح و رنگ قالی تبریز بسیار پررنگ و چشم‌نواز نیز است. این قالی متعلق به قرن 18 میلادی است.

4. قالیچه ابریشم اصفهان

ترکیب رنگ و نقش در این فرش بسیار ظریف و چشم‌نواز است. قیمت حدودی برای این فرش چیزی معادل 117 هزار دلار بوده که در حراجی به فروش رسید. تقارنی که در این فرش وجود دارد غیرقابل‌وصف بوده. حاشیه‌های مارپیچ با الگویی تکراری از بارزترین ویژگی‌های این فرش گران می‌باشد.

5. فرش اوشک

فرش‌های همانند اوشک بسیار وجود دارد؛ اما هیچ‌کدام طرح و رنگ کنتراست فرش اوشک را نیز ندارند. رنگ‌های مورد استفاده در فرش اوشک صحنه‌ای زیبا و چشم‌نواز از فرش را نیز خلق نموده است. عوامل نامبرده باعث شهرت جهانی فرش اوشک است.

سخن آخر

همان‌طور که می‌دانید فرش‌های ایرانی به‌عنوان یکی از منحصربه‌فردترین و معروف‌ترین فرش‌های جهان شناخته می‌شوند که مطابق میل و سلیقه انتخاب می‌شوند. فرش‌های ایرانی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در رده گران‌ترین فرش‌های جهان نیز قرار می‌گیرند.

طرح و جلوه‌های باورنکردنی فرش‌های ایرانی حتی مزین کننده بسیاری از خانه‌ها در خارج از ایران هستند. هنر بافت فرش از قرن 16 تا به امروز در ایران نیز ادامه داشته است. فرش‌های دستباف ایرانی بنا بر دلایل گسترده بسیار زیبا و چشمگیر بوده و با گذر زمان تبدیل به گران‌ترین فرش‌های جهان نیز شده‌اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

loading