0

نحوه صحیح جاروکشیدن با جاروبرقی روی فرش

نحوه صحیح جاروکشیدن با جاروبرقی روی فرش

در دنیای شلوغ و پر دغدغه امروزی، افراد زمان زیادی برای مرتب و تمیز نمودن منزل‌هایشان ندارند؛ اما رعایت بهداشت و نکات بهداشتی و نظافت منزل بسیار اهمیت دارد. زیرا افراد انتظار دارند بعد از یک روز کاری، هنگام ورود به منزل و در حین استراحت، از آرامش کافی برخوردار شوند. در واقع هیچ‌کس دوست ندارد با حس خستگی فراوان به خانه‌ای کثیف پا بگذارد.
یکی از بهترین و پرکاربردترین وسایل نظافت منزل، جاروبرقی است. آموزش و فراگرفتن نحوه صحیح جاروکشیدن با جاروبرقی روی فرش، یکی از آموزش‌های ضروری است که باید هر فردی اصول آن را بداند. در ادامه این مطلب سعی داریم تا نکاتی را به شما گوشزد کنیم که منجر به جاروبرقی کشیدن صحیح شما می‌شود.

چرا از جاروبرقی استفاده می‌کنیم؟

اکثر مردم با مفهوم استفاده از جاروبرقی برای ازبین‌بردن گردوغبار و آلودگی از روی فرش آشنا هستند. بااین‌حال، برای اطمینان از بهترین مراقبت و محافظت از فرش، چند نکته مهم وجود دارد که باید به آنها توجه داشت.

درادامه به بیان نکاتی می‌پردازیم که به طور کامل نکات نظافت با جاروبرقی را آموزش خواهد داد.

1. جاروبرقی مناسب را انتخاب کنید

امروزه جاروبرقی‌های مختلفی در بازار موجود است. همه جاروبرقی‌ها یکسان عمل نظافت را انجام نمی‌دهند؛ بنابراین مهم است که یک جاروبرقی را انتخاب کنید که به‌اندازه کافی نیازهای فرش شما را برآورده کند.
اگر در حال خرید فرش جدید برای خانه خود هستید، با سازنده فرش مشورت کنید تا ببینید آیا ویژگی‌های توصیه شده خاصی برای فرش جدید شما وجود دارد یا خیر. به‌عنوان‌مثال، «فرش‌های نرم» جدید که امروزه بسیار محبوب هستند، ممکن است نیاز به جاروبرقی متفاوتی نسبت به فرش‌های سنتی پرزدار داشته باشند.

2. ارتفاع قابل تنظیم دسته جاروبرقی

ارتفاع سر جاروبرقی قابل تنظیم یکی از ویژگی‌های رایج جاروبرقی‌ها است و اگر بیش از یک مدل فرش در خانه خود دارید، ایده خوبی است. برای حفظ جریان هوای مناسب و اطمینان از بهترین مکش، فرش‌های مختلف ممکن است به ارتفاع‌های متفاوتی نیاز داشته باشید. ارتفاع را به توصیه سازنده جاروبرقی برای سبک خاص فرش خودتنظیم کنید.

3. سر جاروبرقی عمودی با میله کوبنده بلند شده

بسیاری از جاروبرقی‌ها دارای یک برس چرخشی هستند که به‌عنوان میله ضرب‌کننده شناخته می‌شود که برای به‌هم‌زدن الیاف فرش طراحی شده است تا به شل شدن خاک در عمق توده کمک کند. این ویژگی در بسیاری از فرش‌های پرزدار مفید است؛ اما می‌تواند به سبک‌های خاصی آسیب برساند.


4. جمع‌آوری خرده‌ریزه‌ها از روی فرش

قبل از اینکه فرش خود را با جاروبرقی شروع به نظافت نمایید، در فضا قدم بزنید و به دنبال اشیا کوچک روی فرش بگردید که برای جاروکشیدن آنها خیلی بزرگ هستند (مانند اسباب‌بازی‌های کوچک، سکه‌ها، گیره‌های کاغذ و غیره). این وسایل را باید با دست برداشت تا از گیرکردن آنها در لوله جاروبرقی و اختلال در مکش یا آسیب رساندن به لوله جلوگیری شود.

5. عجله نکنید!

همان‌طور که فرش خود را جاروبرقی می‌کشید، جاروبرقی را به‌آرامی به جلو و عقب حرکت دهید. هنگامی که بسیاری از کارها و وظایف دیگر به زمان شما نیاز دارند، می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد که جاروبرقی را تا آنجا که می‌توانید سریع جابه‌جا کنید تا به روند سرعت ببخشید.

6. از تمام متعلقات جاروبرقی استفاده کنید

اکثر جاروبرقی‌ها دارای اتصالات شلنگی هستند تا حرکت جاروی جاروبرقی را آسان کنند و خرده ریزه یا گرده و غبار را یا لوازم دیگر و غیره را داخل جاروبرقی بکشند. از یک اتصال شکافی در امتداد قرنیز در لبه اتاق خود استفاده کنید تا از تجمع گردوغبار و احتمالاً کثیف شدن فیلتراسیون جلوگیری کنید.

فرش‌های سطحی

اگر یک فرش مصنوعی پرزدار در منزل دارید، می‌توانید از سری همزن برای جاروبرقی استفاده کنید. فقط مراقب باشید که سری همزن را روی لبه‌های فرش نکشید، زیرا ممکن است منجر به ساییدگی شود. در عوض، از یکی از قطعات چسباننده برای مکش ملایم لبه‌های فرش استفاده کنید.

پله‌ها

پله‌ها به‌اندازه‌ای بزرگ نیستند که بتوان از جاروبرقی عمودی روی آنها استفاده کرد و مانور دادن با جاروبرقی بر روی آنها دشوار است. ساده‌ترین و مؤثرترین راه برای جاروبرقی پله‌ها استفاده از اتصال شیلنگ یا حتی انتهای خود شلنگ است. استفاده از یک قطعه کوچک‌تر روی پله‌ها به شما این امکان را می‌دهد که به هر گوشه از پله‌ها و بین پایه‌های نرده دسترسی داشته باشید.
از اتصال یا شیلنگ جاروبرقی می‌توانید در امتداد لبه‌های پله‌ استفاده کنید و به مناطقی که احتمال تجمع گردوغبار در آن‌ها بیشتر است، مانند پشت پله دقت نمائید. سپس، به‌آرامی جاروبرقی را به جلو و عقب‌روی کل پله، از جمله نوک پله (جایی که فرش دور لبه می‌پیچد) بکشید.

تعداد دفعات استفاده از جاروبرقی بر روی فرش

تعداد دفعاتی که افراد از جاروبرقی استفاده می‌کنند، کاملاً بستگی به سلیقه و شرایط آنها دارد. اما یکی از عواملی که بر تعداد دفعات استفاده از جاروبرقی اثر می‌گذارد، شرایط رفت‌وآمد در آن منزل یا محیط است. اگر تعداد رفت‌وآمد زیاد باشد باید هفته‌ای 2 الی 3 بار از جاروبرقی استفاده نمایید. البته لازم نیست همیشه همه قسمت‌های فرش را جاروبرقی بکشید، می‌توانید بیشتر نواحی را که در معرض آلودگی و گردوغبار قرار دارند جاروبرقی شوند.

آیا بهتر است جاروبرقی را به عقب و جلو حرکت دهیم؟

جاروبرقی را در حین کار، هم به جلو و هم به عقب بر روی زمین حرکت دهید. این اجازه می‌دهد تا ارتعاشات دستگاه هرگونه زباله را در الیاف فرش از بین ببرد، به‌طوری‌که هنگام عبور مجدد، کثیفی‌ها برداشته شوند.

سخن آخر

به‌طورکلی یکی از راه‌های نگهداری از فرش و طولانی کردن عمر فرش، جاروبرقی کشیدن است. فراگرفتن نحوه صحیح جاروکشیدن با جاروبرقی روی فرش می‌تواند عمر فرش شما را طولانی نماید. به‌خصوص در بازار امروز که قیمت این کالاهای تجملی و مصرفی بسیار بالا است. توجه به این نکته می‌تواند نظر شما را به باقی مسائل جلب نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

loading